Zamanın Kısa Tarihi

Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki birincil basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bіr başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde zorlama yaparak dev bіr milletlerarası ün kazandı. Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte taraftan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın ayrıca de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde doğaüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking ’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking ’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları saptayan Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bіr önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve vakit yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bіr bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

“Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bіr hoca yeteneğine sahip: basit anlaşılması mümkün yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor.”
– The New York Times

“Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking ’in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor.”
– Time

“Sanatçı işi.”
– The Wall Street Journal