Yanılmışım Tanrı Varmış

Dünyanın en ünlü ateisti fikrini nasıl değiştirdi?

Yiğitlik ve yürek işi. Flew ’in fikirleri sizi çarpacak ve neye uğradığınızı şaşıracaksınız. Francis Collins

“Fazla az dinî hikâye bu tür bіr etki yaratır. Bu şaşırtıcı kitap, Tony ’nin geçirdiği değişimin nedenlerini belgeliyor… ve bu kitabın zevkle okunmasını sağlıyor.”
Gary Habermas, Liberty Üniversitesi, Felsefe ve Teoloji Bölümü, Seçkin Araştırma Profesörü ve Kürsü Başkanı

Son yıllarda Batı ’da Tanrı, ateizm, inanç, din kavramları etraflıca tartışılıyor. Richard Dawkins ’in meşhur Tanrı Yanılgısı kitabından sonra bu tartışmalar daha da alevlendi. Tanrı vardır diyenlerle yoktur diyenler doğa, bilim ve tarihteki dağıtılmış olayları değerlendirerek görüşlerini ispatlamaya çalışıyorlar.

Son dönemde bütün dünyada en ses getiren alıştırma ise Antony Flew ’in Yanılmışım Tanrı Varmış kitabı oldu. Antony Flew hayatının büyük bіr bölümünde ateizmin aşina felsefi savunucularının en önemlisiydi. Lakin ateizm fikrinden cayan Flew bundan bzіrа Tanrı ’nın varlığına inandığını ve Tanrı yoktur demenin hiçbіr anlamı olmadığını ileri sürüyor.

Yanılmışım Tanrı Varmış alıştırma hayatının büyük bіr bölümünde ateşli bіr ateist olan meşhur bіr filozofun evrenin bilgece tasarımına ve dolayısıyla Tanrı ’nın varlığına inanmaya başlamasının çekici ve okunmaya layık bіr hikâyesi.