Unutturulan Ayetler & Turan Dursun-Süleyman Ateş Tartışması

Turan Dursun’un Din Bu 1-2-3 adlarıyla yayımlanan eserlerine cevap olarak yayımlanan Bahaettin Sağlam ve İsmail Acar’ ortak kitaplarıyla Süleyman Ateş’in kitabı, herkesin kendi cephesinden bakışlarının belgesidir. Ne var öyle, Turan Dursun öldürüldüğü için yanıt hakkını kullanamamıştır.
Sırrı Ataman, bu çalışmasıyla kısmen bu cevap hakkını kullanmaktadır diyebiliriz. Adı geçen çalışmalarda aykırılıklar olarak ortaya konan, “İslam’da Hoşgörü Var mı?”, “Rüşvetle Kâfir Müslüman Yapıldı mı?”, “Allah İnsanla Doğrudan Konuşur mu?”, “Nuh Tufanı Hakiki mi?, “Tanrı Her Bir Şeyi Evvelden Bilir mi?”, “Tanrı Beddua Eder mi?” gibi soruların karşılıklı yanıtlarını verirken, ayetlerin tanıklığına da başvurur.
Gerçeğe giden yolda bu tür tartışmaların yapılması olumludur. Lakin burada kinlenmeden, nefret etmeden doğruya sahip çıkmak gibi bіr erdem laf konusudur. Bu erdem bizi gerçeklere yaklaştıracak esas yöntemdir.
Unutturulan Ayetler, bіr tartışmanın analizinden ziyade gerçeğe varma yolunda yapılan bіr çalışmadır. Dogmanın değil, aklın zaferi için bu sorgulamalara da daima gereksinim vardır.