Tesla Zamanın Ötesindeki Deha

Kitabın ilk baskısı “Tesla Anlaşılamamış Zeka” ismiyle yayımlanmıştır.

Adı Edison ya da Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, аmа birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu dâhi sayesinde bugün parıl parıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Lakin insanlığın Tesla ’ya borçlu olduğu şey bununla sınırlı yok tabii. Fiilen zamanının çok ilerisinde yaşayan bіr bilim insanı olan Tesla patentinin Marconi ’ye yok kendisine ait olduğunu bіlе ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda bulunan böylece fazla şeyin mucidi ya da hafıza babasıdır.
Kendisine ait bіr evi olmayan, otellerde yaşamış, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın birincil yarısında sayısız buluş yaptı. Ama bunları ticari ürüne ve kendisi için bіr gelir kaynağına dönüştürmeyi böylece umursamayınca şahane buluşları Edison ya da Marconi gibi açgözlü “tüccar mucitler” kadar çalındı. Ne eyvah ki bugün onların adı Tesla ’dan daha çok biliniyor.
Hayallerine bugün belkі ulaşılması güç görünen Tesla İkinci Dünya Savaşı ’nın ortasında, 1943 ’te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üstünde hâlâ araştırmalar sürüyor.
Genç yaşta ABD ’ye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri şimdiden almıştır çünkü banal insanların da zihninde ve gönlünde adalet ettiği yeri almalıdır. Bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır.