Sayı:60 Eylül 2016 İtibar Edebiyat ve Fikriyat Dergisi

Itibar, Eylül sayısında şair ve yazarlarıyla 15 Temmuz demeye devam ediyor. 15 Temmuz ’a dair ürünlerin öne çıktığı dergide İbrahim Kalın ’la yapılmış bіr szіrаşi de yer alıyor.
 
Genel Yayın Yönetmenliğini İbrahim Tenekeci ’nin yaptığı ve aylık olarak çıkan Şeref Eylül sayısını, artist çizer Hasan Aycın ’ın bіr çizgisi açıyor. Derginin şiir sayfaları ise Hüsrev Hatemi ’nin “Yetmiş Sene Sonra”, İbrahim Tenekeci ’nin “Ölmüşsün Lakin Değilsin Dertli”, Nurettin Durman ’ın “Geceleyin Temmuzda” ve Mehmet Aycı ’nın “Dolunayda Kurtlar” isimli şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Patent Demirci, Murat Sözer, Ercan Yılmaz, Cengizhan Konuş, Gökhan Ergür, Ertuğrul Gazi Demir, Tuba Kaplan, Orhan Özekinci, Ünsal Meşhur, Rabia Gelincik, Mehmet Şamil, Nurcan Toprak, Zeynep Tuğçe Karadağ, Fatma Nur Yılmaz, Mustafa Uçurum, Raşit Ulaş, Mustafa Akar ve Ahmet Murat. Bu sayının arkadaki kapağında ise Beyzanur Turcihan ’ın   “ Her Tarafta Gün Doğuyor Doğudan” adlı şiiri yer alıyor.
                                                  
Derginin Eylül sayısının öykü sayfalarında Osman Cihangir ’ın “Koridor Ölümleri”, Esra Erman ’ın “Diğerleri”, Emre Ergin ’in “Ayaktakiler” ve Aynur Dilber ’in “Beni Ayırın” öyküleri bulunuyor.
 
İbrahim Kalın: “Hikmet ve Ahlâk Temelli Bir Görüş Açısına İhtiyacımız Var”
 
Şeref ’ın Eylül sayısının szіrаşisi İbrahim Kalın ’la yapılmış. Yeni meydana çıkan “Ben, Öteki ve Ötesi” kitabından hareketle, Harun Tan sordu, İbrahim Kalın cevapladı: “Hikmete dönüşmüş bilgi ile sevgiye dönüşmüş bіr hakikat arayışı, felsefenin temelidir. Bugünse hayatımızda hikmetten fazla hüküm, sevgiden çok tutku ve açlık, realite arayışından ziyade teftiş etme ve tahakküm altına alma güdüsü var.” Derginin fikriyat sayfaları son derece varlıklı. Özellikle de 15 Temmuz sonrasını irdeleyen yazılar dikkat çekiyor. Bu minvalde Ercan Şimşek ’ın “ Darbe Göstergeleri”, Şehid Ömer Halisdemir ’in kabrini ziyaret eden Yıldız Ramazanoğlu ’nun “Şehidin Taze Toprağına Dürüst”, yeniden Ömer Halisdemir ile tanışıklığına binaen “Ömer olmanın” ne olduğunu sorgulayan yazısı ile Aykut Ertuğrul okuyucuyla buluşuyor. Savaş Barkçin ’in “Meselesin Aslı”, Ebubekir Kurban ’ın “Hu Hu Türkiye ’m“, Tarık Tufan ’ın “Gece Bitti, Sabahleyin Oldu” başlıklı yazıları da Eylül sayısının dikkat çeken diğer metinleri. Ekrem Aytar, Yahya İncetahtacı, Kemal Sayar, Mehmet Dinç, Patent Demirci, Ertuğrul Gazi Demir, Mustafa Çiftci, Necip Tosun, Mustafa Ruhi Şirin, Özkan Gözel, İsmail Özen ve Suavi Kemal Yazgıç yazılarıyla Haysiyet ’ın Eylül sayısına katılan öteki isimler.