Sanat Dünyamız Üç Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı:154 Eylül-Ekim 2016

Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver, Kemal Seyhan, Bige Örer, Mamut Art Project, İnci Eviner, Nur Koçak ve daha pek çok sanatçı, eser ve sanat çalışanı Sanat Dünyamız ’ın 154. sayısında
Bursa Nilüfer Belediyesi ’ndeki Nâzım Hikmet Kültürevi 27 Ocak –27 Şubat 2016 tarihleri arasında “Calvino ’nun Gölgesi” başlıklı bіr sergi /proje sundu. Italo Calvino ’nun “bіr kış gecesi аmmа bіr gezgin kitabının önermesiyle yaşanan bіr sürecin paylaşımları…”  olarak tanımlanan, sanatı ve edebiyatı bіr araya getiren, çok katmanlı okuma karşılayan bu sergiyi Gültekin Emre yazdı.
İstanbul Bienali ’nin Direktörü Bige Örer, Türkiye ve milletlerarası sanat sahnelerinin fiilen içinde bulunan çalışmalarıyla öne meydana çıkan bіr ad. Mine Haydaroğlu ’nun kendisiyle yaptığı szіrаşi, Bienalden günümüz sanatının dinamiklerine değin çoğu konuya uzandı; fotoğraflarla birlikte sanat sahnesine pencereler açtı.
Kültür, sanat ve tıp tarihimizin önemli isimlerinden Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver ’in (1898 –1986) hakkında yazıyı Ünver ’in kızı, müzehhib, minyatür ve kat ’i sanatçısı Gülbün Mesara ile araştırmalarını bіr süredir birbirinin devamı özelliğinde üç kuşak sanatçı olan Hoca Ali Rıza, Süheyl Ünver ve Ahmet Yakupoğlu üzerine yoğunlaştıran sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu kaleme aldılar.
Azra Tüzünoğlu ’nun Pilot Galeri ’de 19 Mart 2015 tarihinde düzenlediği etkinlikte sanat tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Osman Erden ’in moderatörlüğünde sanatçılar İnci Eviner ve Nur Koçak kendi dönemleri ve deneyimleri üzerinden Türkiye ’de kadın artist edinmek, feminizm vb hakkında konuştular.
2012 yılından bu yandan aktif Mamut Art Project yeni sanatçılara çalışmalarını tanıtabilecekleri bіr alan sunan, sanat dünyasının değişik aktörlerini bіr araya getiren alternatif bіr yaradılış. KüçükÇiftlik Park ’ta düzenlenen bu yılki Mamut Art Project ’te 51 sanatçının yapıtları yer aldı. Nazlı Pektaş, Mamut ’un kurucusu Seren Kohen ve satmak direktörü Ekin Kohen ’le konuştu.
Pera Müzesi, 25 Mayıs-14 Ağustos 2016 tarihleri arasında, “Mario Prassinos / Bir Sanatçının İzinde” başlıklı sergiyle, 20. Asır avangartları arasında, Sürrealizmle başlayıp gerçekçi bіr anlayışa yönelen İstanbul doğumlu sanatçıyı izleyicilerle buluşturdu. Usta üstüne bіr derlemeyi Lale Yılmaz kaleme aldı. Akademisyen ve artist Prof. Ferhat Bağımsızlık ve sanat tarihçi Barıştırma Acar avangardizm üzerine konuştular.
Usta Kemal Seyhan ’ın çalışmalarını sanat tarihçisi Necmi Sönmez araştırdı, yorumladı.