Platon’un Eczanesi

Derrida ’nın birincil dönem düşüncesinin bіr ürünü olan Platon ’un Eczanesi, özdeşliğin, kimliğin, aklın, logos ’un temas ettiği ve dominant olma mücadelesi verdiği hakiki ’in temel olarak istikrarsız, anlaşılmaz ve belirsiz olduğunu öne sürer. 
Nasıl konuşur, neden yazarız? İki Atinalının bu konu üzerine yaptığı sohbet, yüzyıllar sürecek bіr sorgulamanın en manâlı taşlarından birini oluşturur. Platon ’un en kayda değer diyaloglarından biri olan Phaedrus ’tan yola meydana çıkan Derrida bu tartışmaya yeni bіr boyut kazandırıyor. Pharmakon kavramını devreye sokan ve Phaedrus ’u bu kavramla birlikte bitmiş okuyan Derrida yazmayı ve okumayı aslında görünmeyen ve geri çekilenle yüz yüze gelmeden bіr bağlantı, onun yokluğunu, bıraktığı boşluğu manâ üreterek doldurmaya meyleden bіr akış olarak düşünüyor.
“Derrida, bu kitapta bize Platon diyologlarının gün görmemiş kısımlarından bahsediyor. … Derrida için, Phaedrus ’un örtülü mesajı, ki Platon ’un kendisi belkі bundan habersizdir, konuşmanın da doğrusu yazmak olduğudur. Bütün ifadelerimiz, kendilerine karşısında bölünmüş belirsiz birer varlıklardır.”
–Who was Jacques Derrida?, David Mikics