Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

Rönesans ’taki gibi bіr Leonardo bekleyemeyiz artık. Çünkü bilgi havzası büyüdükçe hâkim olmak için onu böldük, dallara ayırdık. Mecburduk. Fakat bu kere de körün fili tarifi düzeyinde bakar olduk “realite”e. Acilen disiplinler arası, аmа disiplinler üstü bіr kavrayışa ihtiyacımız var. Sinan Canan ’ı bu yüzden fazla önemsiyorum: Kadim olanla çağdaş olanı, Doğu ’yla Batı ’yı, öbür disiplinleri harmanlayıp kavradığı için; “gerçeklik”i “hakiki”in üzerine koyduğu için.
Cem Mumcu
Popüler bilimsel bіr kitap, ara sıra bu kadar güzel, edebî ve masalsı bіr dille yazılır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bu değin yumuşak bіr dille yazılıp ayrıca okuyanın kendisini dönüştürmesine keza beynin alıştırma biçimini anlamasına hem de evrendeki ahengi öğrenmesine katkıda bulunan nadir kitaplardan… Sanırım birdenbire pozitif okumak zorunda kalacaksınız. Kitap bittiğinde artık eski ben ’inizi geçmişte bırakıp hınzır bіr gülümsemeyle önceki inançlarınızı anımsayacaksınız. Çünkü değiştiğinizi anlayacaksınız. Sahip olduğunuz inançlar konusunda değişime cesaretiniz varsa okumaya başlayın. Okuduktan sonradan benzer kişi olmayacağınızı garanti ederim.
Dr. Sultan Tarlacı
Harika bіr kitap okumak istiyorsanız… İşte, okumaktasınız zaten!
Murat Menteş
Sinan Canan, fazlasıyla espritüel bіr bilim insanı.
nBeyin adlı bilimsel “stand-up” gösterilerinin yıldızı.
Zor sorulara keza gülünç hem de isabetli cevaplar veriyor:
Keşmekeş teorisi nedir?
tamamiyle kaç tane tabiat kanunu var?
Evrim hakkında neden yanılıyoruz?
Bilinç dışı eylemlerim, bilinçli eylemlerimden katbekat fazlaysa acaba ben, kendim miyim?
Lost ’ta ya da Matrix ’te yaşıyor olabilir miyiz?
Birbirimizi neden tam olarak anlayamıyoruz?
Aşk bize neler yapıyor?
Cinsellik niçin aralıksız satıyor ve satacak?
“İnsan beyni; 1,4 kg ağırlığında, su, yağ, protein, şeker ve tuzdan oluşan bіr jöledir.” diyen yazan, bu jöleye korkusuzca balıklama dalıyor!
Velhasıl…
Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle doymuş bіr kitap.