İstanbul Arka Sokak Lezzetleri

İstanbul ’un arka sokaklarındaki lezzet dünyasını keşfediyoruz!

‘İstanbul, Arka Cadde Lezzetleri ’

İki lezzet avcısı ve blog yazarı; Yigal Schleifer ve Ansel Mullins, ödüllü web sitelerini bіr cep kitabına taşıdı. Şehirde herkesin tek başına kolay kolay bulamayacağı, hemen şimdi keşfedilmemiş lokal tat noktalarına ulaşmak için rehberlik yapan ‘İstanbul Arkadaki Cadde Lezzetleri ’ İngilizce baskısından daha sonra derhal de Türkçe edisyonuyla tat takipçileriyle buluşuyor.

Ansel Mullins ve Yigal Schleifer ’ın birlikte kaleme aldığı ‘İstanbul Arkadaki Cadde Lezzetleri ’, yemek yemek yemeyi sevenler için sahiden ‘yemek ’ servis eden yerlerden bahsediyor, abartılmış mekânlardan uzaktan duruyor. Kitap, sokak arabasında satılan geleneksel nohutlu pilavdan semt meyhanesine, şehrin her yandaki ‘İstanbul ’un ruhunu taşıyan yemekleri ’ sunan minik lokal yeme-içme mekânlarına odaklanıyor. Kenti lokal halkın gözüyle görüp, hiç danışmanlık almadan İstanbul ’un kuytu lezzet hazinelerini keşfetmeye rehberlik yapan kitap, görsel zenginliğiyle de uyarı çekiyor.

“Bu kitap, İstanbul ’un duyulmamış mutfak kahramanlarını kutluyor. Dönerci, pilavcı, köfteci, esnaf lokantacı – bu çalışkan insanlar manâlı bіr İstanbul geleneğini koruyorlar. Yemek Yemek аmmа kültürü ise, bunlar onun elçileridir” diyor benzeyen-yazan Ansel Mullins.

Eş-yazan Yigal Schleifer ise kitabı oluşturma nedenlerini; “İstanbul yemek için dünyanın en büyük kentlerinden biri. Fakat, şimdiye değin, İstanbul’un otantik yemek zevkini keşfetmek isteyenlere yerinde gerçek bіr rehber yoktu. Biz, bu kitapla iştahını izleyerek seyahat eden ve sadece yerel halkın bildiği yönüyle İstanbul ’u keşfetmek isteyenler için bunu başkalaştırmak istiyoruz” sözleriyle açıklama ediyor.

Kroki üzerinde 70 adres

İki yazar yemekleri ve atmosferiyle keyif aldıkları 70 mekânı yazı ve fotoğraflarlarla anlatıyor. Hatta bu da yetmiyor, kılavuz niteliğindeki kitapta amacına uygun olarak altı bölgeye ayrılan mekânların herkes farklı krokiyle adresleniyor. Kenti yerel halkın gözüyle görüp, hiç danışmanlık almadan İstanbul ’un dar tat hazinelerini keşfetmeye rehberlik yapan kitap, görsel zenginliğiyle de uyarı çekiyor.

Hikâyesi olan yerleri tercih eden yazarlar, bu mekânların illa ucuz olması gerekmediğini lаkіn bіr değere sahip olduklarını söylüyorlar. “Kebabın ötesinde Türkiye ’de, Balkan, Kafkas ve Ortadoğu mutfaklarının izlerini içeren zіrа fazla yerel lezzet ve lokanta var.Türk mutfağının bütün örneklerini bulabileceğiniz bu şehirde, nerede ne yemeniz gerektiğini biliyor olacaksınız.

İstanbul ’da ufak lezzet kaçamakları için bu kitapla yola çıkanlar, büyük paralar ödemeden şehrin ruhunu yansıtan yemek yemek rotasında yol alıyorlar.

Kitap için dile getirilen övgüler hаttа:

“İstanbul Arka Sokak Lezzetleri, dünya mutfaklarının geleneksel restoranlarının enfes tatlarına dalarak bizlere en taze mezeleri, en lezzetli kebapları ve nefis Türk tatlılarını sunuyor..”

-Anya Von Bremzen, ‘The New Spanish Table ’ın yazarı ve Travel + Leisure ’un asistan editörü.

“Gerçek, yaşayan İstanbul ’u keşfetmek ve bakımlı tatlarını bulmak için en ideal dost.”
-Hugh Pope, ‘Dining with Al-Qaeda ’nın yazarı: Orta Doğu ’nun birçok dünyasını 10 ’ar yıllık üç ayrı süreçte keşfetmek.

“Sıcakkanlı, gülünç ve leziz.”
-Ivan Watson, CNN İstanbul muhabiri.