Heidegger’in Kulübesi

Oturma ve yer üzerine yazıları ile Heidegger ’in  çalışmaları 20. yüzyılın ikinci yarısında sadece filozoflar ve  felsefe öğrencileri için yok, birtakım  mimarlar  ve  mimar  yazarlar  için de kayda değer hâle  gelmiştir.  Heidegger ’in  çalışmalarında  yer  (kulübe)  ve  düşünme  şekli  arasında  iki taraflı 
etkileşimin  gerçekleştiği  özsel  bіr  bağ  vardır  ve  Sharr  bu  bağın,  artık  izi  sürülemez  olan  bazı düşünsel patikalarını Heidegger için açmış olabileceğinin farkındadır. Bu anlamda Heidegger ’in Todtnauberg ’deki kulübesi, mimari olduğu dek felsefi de bіr olaydır.

Bu  kitap  bіr  kulübenin  şu  belli başlı  değin  üretilmiş  en  tedbirli  mimari  “eleştirisi”  olmakla  birlikte; Heidegger ’in geç dönem 20. yüzyıl mimari teorisi için mihenk  taşına dönüşmüş fenomenolojik metinleri  yazdığı  yer  olduğunun  da  tüm  yönleriyle  ortaya  serilmesidir.  Fakat  Sharr,  kendi çalışmasını bіr filozof olarak değil, bіr mimar olarak gerçekleştirdiğini bilhassa belirtir.

Bu  kitap;  mimarları  felsefe  göre  filozofları  da  mimarlık  göre  yönlendirilmiş  olarak düşünmeye eğlence eder.

Ya  da  daha  açıkçası  bu  eser;  düşünme,  mekân,  yer  ve  bіr  kulübe  üstüne  göz önünde bulundurmak  isteyen herkesin okuması içindir.