Dergah Edebiyat Sanat Kültür Dergisi Sayı 319 Eylül 2016

Bu sayımızda, Ömer Seyfettin ’in külliyatında yer almayan bіr yazısını paylaşıyoruz. Bilal Kapısız ’ın tespit edip yayınladığı yazıda Ömer Seyfettin, ‘Türkiye haricindeki Türk edebiyatı ’na uyarı çekiyor.
Dergâh ’ın ilk çıktığı yıllarda dergiye yazı ve çevirileriyle katkıda yer alan Mustafa Özel, uzunca bіr aradan sonradan ‘Paralel eylem romanı ’ başlıklı hoş bіr makaleyle aramızda. Özel, gelecek sayılarda da dergimize katkı maddesi vermeyi sürdürecek. 
 
Nazım Payam, Atakan Yavuz, Mehmet Şahinkoç, Rumeysa Nur, Kerem Yılmaz, Selma Yıldırım Kıldan, Yahya Kurtkaya, Umut Cemal, Cafer Keklikçi ve Davut Güner bu sayının şairleri.
Ali Ayçil, Zeynep Arkan ve Şadi Kocabaş ‘derkenar ’ sütunlarında yazdı.
Nurcan Toprak ve Nihan Feyza Lezgioğlu Eylül sayımıza hikâyeleriyle katkıda bulundu.
Necip Tosun, öykümüzün başyapıtlarından biri olarak gördüğü İrfan Yalçın ’ın ‘Cellat Ağlıyor ’u, Atakan Yavuz ise Nergihan Yeşilyurt ’un birincil şiir kitabı ‘Otomatların Marşı ’ üstüne yazdı.
Aki Yasuo Kankılıç, ülkesinin dünyaca ünlü romancısı Haruki Murakami ’yi Dergâh için sevinerek kaleme aldı. Sebebi, kendisinin de bіr ‘harukist ’ olması. 
Eylül sayımızın ‘Orta Sayfa ’ konuğu, Süleyman Seyfi Öğün. Öğün ile 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesinde ‘yerlilik ’ üzerine konuştuk. Hocanın manâlı tespitleri var.
Alâattin Karaca roman eleştirilerine devam ediyor. Karaca ’nın yazısının başlığı: Havva ’nın Oxford ’daki kızları.
Mustafa Karabulut, ölümünün yirminci yılında hikâyeci Şevket Bulut üstüne bіr metin kaleme aldı. bu vesileyle Bulut ’u rahmetle anıyoruz.
Yakup Öztürk, Nevsâl-i Milli ’den bu sayımız için de Rıza Tevfik ’in Fazıl Ahmed Bey ’i anlattığı portreyi hazırladı.
Fatma Barbarosoğlu etkileyici bіr fotoğrafın altına notlar düştü.
Mustafa Kara, İsmail Kara ’nın hazırladığı ‘Mahya ’ kitabından bahisle, okurlarımızı gençliğinin İstanbul ’unda hoş bіr kültür seyahatine çıkarıyor. 
Muhammed Safa, Temmuz ayında Paris ’te hayatını kaybeden İranlı yönetmen Abbas Kiarostami üzerine yazdı.
Arkadaki kapağımızda Mustafa Kutlu ’nun ‘Türk ’ adlı kısa hikâyesi var.
Gelecek sayıda buluşmak üzere.