Cafe Fernando & Bir Pasta Yaptım, Yanağını Dayar Uyursun

Dünyaca ünlü, ödüllü yemek blogu Cafe Fernando ’nun yazarı Cenk Sönmezsoy ’un senelerdir beklenen kitabı çıktı!

“Cafe Fernando – Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun”, Cenk Sönmezsoy ’un öğrenciyken yurt mutfağında yaptığı domatesli makarnadan Dolce & Gabbana ’ya özel tasarladığı Brownie Dantel Giyer ’e değin uzanan bіr yemek yemek hikâyesi.

Sönmezsoy, yaptıklarıyla kısa sürede uluslararası başarı kazanır. New York Times ve Washington Post ’ta çıkan haberleri, tarifleri ve fotoğraflarıyla yemek ekine kapak olduğu San Francisco Chronicle makalesi takip eder. Derken blogu Cafe Fernando, Times Gazetesi göre “Dünyanın En İyi 50 Yemek Blogu”ndan biri olarak gösterilir.

Bu başarıyı, Amerikan yemek yemek dergisi Saveur ’ün düzenlediği blog ödüllerinde üç yıl arka arkaya 40.000 blog arasından sıyrılarak kazandığı “En İyi Seyahat Blogu”, efsane lokanta Chez Panisse hakkında yazdığı yazısıyla “En İyi Yemek Yazısı” ve Dolce & Gabbana için tasarladığı brownie ’yle “En İyi Özgün Tatlı Tarifi” ödülleri peşine düşüp takip eder.

Dünyanın öbür ülkelerinde 250 binden fazla okuru olan Cafe Fernando blogunun yazarı ve fotoğrafçısı Cenk Sönmezsoy, kitabı için 4 yıldan uzun bіr süre çalıştı. Tariflerin hepsi sayısız test sonucunda geliştirildi ve ayrı mutfak deneyimlerine sahip bіr grup gönüllü göre denendi. Kitap, iletilen yorumlar ışığında şekillenen kurabiye, kek, pasta, tart, ekmek, dondurma ve reçel gibi 100 ’ü aşkın tatlı ve hamurişi tarifinden oluşuyor.

Deneyenlerin kafalarında en küçük bіr soru işareti olmadan ilerleyebilmeleri ve fotoğraflarda gördükleriyle birebir aynı sonucu almaları için bütün püf noktalarıyla anlatılan tariflere, kimi zaman ortaya çıkış hikayelerinin anlatıldığı, kimi süre da kendi tat alma tadınıza kadar nasıl şekillendirebileceğinizi anlatan yazılar eşlik ediyor.

“Kek kalıbı alırken nelere dikkatli olmak gerekir?”, “Hangi tart hamuru için hangi kalıp uygundur?”, “Keklerin sürükleyici kabarması için ne yapmak gerekir?”, “2 kilo elma, kendisi 1 küsur kilo olan keke nasıl sığar?”, “Alelade görünen bіr pastayı 10 dakikada Paris ’teki bіr pastanenin vitrininden fırlamış hale nasıl getirirsiniz? Getirdikten sonradan kesmeye nasıl kıyarsınız? Haydi kıydınız; jilet gibi indirimli dilimler nasıl elde edersiniz?” gibi soruların yanıtları ve çok daha fazlasını bulacağınız kitapta, 250 ’ye yakın fotoğraf bulunuyor. Keza tariflerde kullanılan ölçülerin, malzemelerin, tekniklerin ve ekipmanın içe doğru incelendiği bölümler de yer alıyor.