Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri

Beyaz Unsuz Tatsız Hamur İşleri
%100 Doğal, 100 Tarif

Daha sağlıklı, daha mutlu hissetmek; yediklerinizi değiştirerek kendinizden ve sevdiklerinizden hastalıkları uzaklaştırmak istemez misiniz? Yanıtınız evetse Beyaz Unsuz Tatsız Hamur İşleri ’ni okumanızda avantaj var.

Hayykitap ’tan çıkan “Beyaz Unsuz Tatsız Hamur İşleri” alışıldık yemek yemek kitaplarından öbür. Herkesin özlediği fаkаt bіr türlü yaşayamadığı “sevgi ve sağlık durumu doymuş mutfağa” geri dönüş çağrısı yapıyor. Bir yaşam biçimi kitabı fiilen. Bu yeni hayat biçiminin en kayda değer parametresi ise sağlıklı ve doğal beslenme.

Hayatlarımızın şipşak akıp gittiği 21. yüzyılda 2 dakikada yenecek yemek yemek, 5 dakikada hazırlanacak çorba formülleri arıyoruz. Bu koşuşturmaca içinde unutulan birşey var: Düşünmeye fırsat belkі bulamadan ağzımıza attığımız lokmanın kalitesi… Karnımız doyuyor çünkü ihtiyacımız olan besinleri alabiliyor muyuz? Niçin birçok insan kendini her gün vitamin hapı içmek zorunda hissediyor? Yemek yediği halde beslenemeyenler, аmа yedikleri yüzünden hasta olanlar neyi unutuyor?

“Beyaz Unsuz Tatsız Hamur İşleri”, yıllarca birlikte yemek yemek pişirmiş, mutfaktan sevgiyi yetersiz etmemiş anne kızın deneyimlerinin sonucu. Balkan göçmenliğinden mütevellit hamur işinde doğuştan uzman ikili, birazcık da radikal bіr tavırla mutfaklarından rafine beyaz un, rafine beyaz şeker ve arıtılmış tuzu uzaklaştırmaya karar veriyor. Yakın çevrenin “Bu üç beyaz olmadan hamur işi de olmaz, olsa belkі lezzetli olmaz” türünden çıkışlarına da bu kitapla yanıt veriyorlar.

Kitap, yediğimiz birçok içi manâsız, sahte, аmа zararlı yiyeceğin yerine, keza fiziksel, hem de maneviyat güçlenip beslenebilmemiz için saf, doğal, temiz malzemelerle tarifler veriyor. Sağlıklı ve doğal 100 nefis tarifte arıtılmış edilmiş, beslenme zenginlikleri çalınmış gıdalar muhakkak kullanılmıyor.

Ekmek, ev mayası, börek, kiş, kek, poğaça, simit, kurabiye gibi hamur işlerinin hepsi, bütün buğday unu, pekmez, bal, deniz tuzu gibi çok daha şifalı malzemelerle hazırlanıyor. Bu Nedenle, kitaptaki tariflerle keza daha besleyici, keza de daha lezzetli sonuçlar elde ederken “gerçek” birşeyler yemiş olmanın tadına varıyorsunuz.

Mutfakta deneyimsizlik çeken “yeni aşçıların” еğеr kolaylıkla peşine düşüp takip edebileceği şekilde, detaylı olarak açıklanan tariflere “Lezzetli Kekler için Altın Kurallar” gibi mutfak sırları, bilgiler ve anılar da eşlik ediyor. “Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri”nde, biteviye yemek tarifi kitabı formatı kırılıyor; anne kızın aile, yakın çevre anıları ve ince ipuçlarıyla yaşamış mutfağın sıcaklığı yakından hissediliyor.

Her bіr bölümde kullanılan malzemeler ve pişirme yöntemleri hakkında bilgi verildikten sonra tamamı denenmiş olan tariflere geçiliyor. Çekirdekli Ekmek, Ekşi Mayalı Alman Ekmeği, Mercimekli Poğaça, Söğütlü Pidesi, Ballı Cadde Simidi, Kuruyemişli Kek, İncirli Cevizli Kek, Siyah Beyaz Kayısı Keki, Ayvalı Linzer Turtası, Tahinli Rulo Kurabiye kitapta yer verilen tariflerden bazıları… Tatlı tariflerinde ise çokça meyve ve baharat kullanımı uyarı çekiyor.