Belleğin Peşinde & Yeni Bir Zihin Biliminin Doğuşu

Zihin dünyamızı bіr bütün kılan, belleğimizdir. Bizi biz yapan, öğrendiklerimiz ve hatırladıklarımızdır. Beyin anıları nasıl yaratır? Nobel ödüllü bilimci Eric R. Kandel Belleğin Arkasında ’de, hafıza biliminin tarihi ile belleği anlayış konusundaki bireysel merakının öyküsünü birleştiriyor. Bilişsel psikoloji, sinirbilimi ve moleküler biyolojiyi bіr araya getiren düşünce bilimi, bambaşka ülkelerden bilimcilerin sordukları sorular ve attıkları adımlarla şekillenmiş yeni ve zinde bіr bilim dalı.
Belleğin beyindeki nöron devrelerine nasıl işlendiğini ortaya koyarak hafıza bilimi alanında çığır açan Kandel, çalışmalarına ilham veren ve onu yönlendiren bilim insanlarının çalışmalarını anlatısına katarak, 20. yüzyılın us araştırmalarının geniş bіr özetini de sunuyor.  
Hatıralar ile tarihi, çağdaş biyoloji ile tavır araştırmalarını sürükleyici bіr anlatımla işleyen Belleğin Gerisinde, Kandel ’in Nazi işgali altındaki Viyana ’da geçen çocukluk günlerinden başlayıp, 20. yüzyılın önde gelen bilimcileriyle birlikte başardığı keşiflere yol alıyor. Kandel ayrıca kişisel keza de bilimsel hayatında belleğin izinden giderken, okuru da bilimin renkli ve sürprizli dünyasıyla buluşturuyor.