Başlarım Şimdi Anneliğe

Bu kitap yenidoğan bebekler ayaklanıp da ortalığı birbirine katana dek geçen süreçte anneleri rahatlatacak öğüt ve bilgiler içerir. Hiçbiri doktor tavsiyesi yerine geçmez, zaten doktorlar da çoğunlukla bzіrа şeyler söylemez.
Ş. Ç.
Bu kitapta yazanlar Tuna, Mete ve Name ’yle birlikte öğrendiklerimdir. Sütüm gelmeyip de kendimi biçare hissettiğimde, bebek sesine uyanıp da nasıl susturacağını bilemediğim gecelerde, o gecelerin uyumayan sabahlarında, doğum kilolarım dolayısıyla kendimi çok çirkin hissettiğim anlarda, bakıcı ararken, çocuk yuvası bakarken, ek gıda sürecinde, hastalıklarında, hastane odalarında, çocuk büyütürken neyi, ne vakit, nasıl yapmam gerektiğini bilmediğim zamanlarda hep bana hoşgörüyle gülümseyip “geçer” diyecek bіr el hissetmek istedim sırtımda. Sen de bu kitabı, bzіrа anlarda ihtiyacın olacak o el olarak algıla…
Bizden bіr iki cins önceki o annelerle bizi kıyaslamaktan kendimi alamıyorum. Çoğu süre kendi çocukluğumla modern dünya arasında sıkışıp kaldığım anlar oldu. Sonradan en doğrusunun içimden ne geliyorsa, en içten gördüğüm neyse o olacağına kanaat getirdim. Hala çocuklarla ilgili bіr sorunla karşılaştığımda uzmanlar ne diyor bіr ona bakıyorum, babaannem-anneannem ne diyor diğer taraftan onlara danışıyorum, daha sonra bundan başka kalbime soruyorum, sen ne dersin diye.
Öyle demeyin, annelerin kalbi konuşur. Benimki konuşuyor ve acilen şunları söyledi: Szіrа o yeni annelere, sakin olsunlar ve tadını kaçırmasınlar. Çocuk yapmanın da bakmanın da…
Şermin Çarkacı – Kitabın Yazarı

Yazarın yaklaşımını çok sevdim, anlatış tarzını da. Örnekler hoş. Keşke ben de bzіrа bіr kitapla karşılaşsaydım anne olmadan önce ya da olduktan hemen daha sonra… Bence anne olmayı düşünenlere hediye edilecek çok hoş bіr kitap.
Ayşe Butcher – İngilizce Öğretmeni / Kıdemli Anne

Çok beğendim, eğlendim. Doğum öncesi okusaydım bilgilendirici de olurdu. Alanında parlak ve bambaşka bіr kitap olmuş. Bu kitabı yeni annelere armağan edip onların da benim gibi güldüklerini görmek isterim.
Nilay Dalyan – Kent Plancısı / Yeni Anne