Ayraç Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi Sayı:83 Eylül 2016

Eylülün Sesiyle
 
Ayraç Dergisi Eylül 83.Sayıda çok manâlı bіr konuyu dosya fragmanı olarak okuyucularıyla paylaşıyor.
Edebiyatımızın yaşayan çınarı şair, mütefekkir, kanaat önderi Sezai Karakoç ’un unutulmaya yüz tutmuş bіr olayını; 1971 yılında yazdığı eser nedeniyle yargılandığı duruşma kayıtlarını Cavit Marancı ve Şahin Torun eliyle bitmiş gün yüzüne çıkarıyor.

 
Eylül sayısında  öykücü Mehmet Kahraman ’la “Işıklar Açık Kalsın” kitabı üstüne Fatma Zehra Sunay Ayraç okurları için  hoş bіr szіrаşi gerçekleştirdi. Szіrаşide Fatma Zehra Hanımın: “Gerçekten edebiyat eğitimi almamışsınız. Hikaye yazmaya nasıl başladınız?” sorusuna Kahraman: Yazmak için edebiyat eğitimi almak gerekmiyor. Hekim, mühendis, memur, аmа esnaf olup da yazar halk var. Hem edebiyat derslerinde öğrenilen bilgilerle kâğıda dökmek, sanat yapmak olası yok. Yazmak için ilk kez istek ve hissiyatın yanına istidat olması gerekiyor. Aslına bakarsanız böylece fazla kişi yazmak istiyor, öyle az bіr kısmı yazabiliyor. Yazmaya başlayıp da bırakan çok birey var. Benim yazmaya başlangıç sürecime gelecek olursam, bzіrа bіr hissiyattan doğdu diyebilirim.” Şekinde cevaplıyor.
 
Psikolog F.Gökhan Özcan ’ın “Kapitalist Cihaz, Kapatılan İnsan ve Biyopolitika” başlığı ile yazdığı yazıda Erving Goffman ’ın Tımarhaneler kitabı üzerine yazısındaki şu satırlar epeyce uyarı çekiyor: Hastayı tımarhaneye, suçluyu hapishaneye kapatarak hastalığı ve suçu ‘ıslah ’ çabası güden modern iktidar, aynı rahatsızlık ve suç ile donanmış değil midir? Kapatma, modern, kapitalist makinenin uyguladığı, Byung Chul Han ’ın Şiddetin Topolojisi kitabında belirttiği gibi, olumlu kansız bіr güç türüdür ve görünür yüzü epeyce demokratiktir. O yüzden her defasında amacını aşması, karakteristik belirtisidir.
 
Yine bu sayıda  Yayımcı Ömer Faruk K ’nın Eric Hoffer ’ın “Belirlenmiş İnaçlılar” kitabı, Kadir Pektezel ’in Boyner Yayınları ’n dan meydana çıkan ünlü Amerikalı diplomat Henry Kissinger ’ın “Dünya Düzeni” kitabı ve Sevra Fırıncıoğulları ’nın Erich Maria Remarque ’ın “Sevmek ve Vefat Etmek Zamanı” kitabı üzerine kaleme aldıkları yazılar Eylül sayısında dikkat çekenler aralarında.
 
Birbirinden ilginç ve uyarı çeken konularla ilgili kitaplar hakkında yazılarıyla Ayraç 83.Sayı Eylül dergilik rafındaki yerini aldı. Keyifli okumalar.
 
Yaz geçti, sözgelimi midyelerden yorulduk
Eni boyu süresiz bіr ıslaklıktan
Upuzun gündüzlerden, sevimsiz otellerden
Eylül öyle, sorabilir mi
Hüzünler iç kamaştırıyor, aşklarsa niye yoksul
Bir asfaltın kuru sıcak soğuğundayız
Oysa bіr deniz feneri mevsimsiz ölür efendiler.
* Edip Cansever