Ayraç Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi Sayı:77 Mart 2016

Kemal Tahir Okumak: “Biz Bzіrа Delikanlılar Değildik”
 
13 Mart büyük romancımız Kemal Tahir ’in yüz altıncı doğum günü. Kemal Tahir, 1910 senesi Mart ayında Osmanlı İmparatorluğu ’nun yıkılmakta olduğu bіr dönemde dünyaya geldi. 21 Nisan 1973 günü vefat etti. Bu hesapla, Kemal Tahir ’in ölümünün üzerinden kırk üç yıl geçmiş.
 
Vefatından kırk üç sene sonradan Kemal Tahir okumak ne açıklama ediyor? Kemal Tahir okumak neden gerekli? Yeni bіr Türkiye ’den laf edilen, Osmanlı ’ya özlem duyulan, resmi tarihin eleştirilip yargılandığı, yerelliğin önemsendiği bu dönemde muhafazakâr kesimin en çok gönderme yaptığı ve andığı ad Cemil Meriç ve Tanpınar ile beraber Kemal Tahir… İşbu nedenle, Kemal Tahir her tarafta okunsun, gündeme gelsin, tartışılsın istediğimiz için az sonradan okumaya başlayacağınız “Kemal Tahir Özel Sayısını” hazırladık. Bu özel sayıda neler var?
 
Kemal Tahir ’in manevi kızı Ayşegül Durugün Karaköse, “Kemal Tahir ’in Sohbetleri” kitabının yazarı ve arkadaşı İsmet Bozdağ ve Çorum cezaevinden mahkum arkadaşı Kemal Erdoğan ile yaptığımız szіrаşileri okuyacaksınız.
 
Ömer Faruk K. Kemal Tahir ve Cemil Meriç arasındaki düşünsel akrabalığı, Ayşen Yıldırım Kemal Tahir ’in Türk ve Dünya Edebiyatına bakışını, Berkay Çetin onun düşünür yanını, Yaşar Öztürk Kemal Tahir ’in aydınlarla olan çatışmalarını, Pirali Çağrı Şensoy Kemal Tahir ’in devlete bakışını, Salim Olcay da son basılan tefrika eserleri hakkında yazdı.
 
Daha fazla Türk Yunan mübadelesi üstüne çalışmaları ile tanınan gazeteci yazan İskender Özsoy ise Kemal Tahir ’in ilk üç kitabının yayınlanma hikâyesini anlattı. “Esir Şehrin Özgürlük İnsanı: Kemal Tahir” adlı kalınca bіr biyografi araştırma kitabı da bulunan Akademisyen Sezai Coşkun, “Yol Ayrımı” romanı üzerine yazdığı çözümleme yazısı ile birlikte hem dergimize özel olarak arşivinden çıkardığı , yayıncısı Ahmet Tevfik Küflü’nün Kemal Tahir’e gönderdiği bіr mektupla katkıda bulundu.
 
“Türkiye Defteri” dergisinin Şubat 1974 tarihli dördüncü sayısında yayımlanmış “Yaşar Kemal ve Kemal Tahir ile Eşkıyalık Üstüne” adlı hitabe Yaşar Kemal ’in vefatının birinci, Kemal Tahir ’in doğumunun yüz altıncı yılı anısına yine AYRAÇ sayfalarında…
 
Bu özel sayıyı manâlı ve kıymetli kılan metinlerden birisi de, Kemal Tahir ’in Çorum cezaevinden koğuş arkadaşı Kemal Erdoğan ile yapılan szіrаşinin ve kendisinin bize sunduğu Kemal Tahir ile çekildiği fotoğrafın ilk olarak yayınlanıyor oluşu! Hem Kemal Tahir ’in ölümünün onuncu yılında, 1983 ’de anısına hazırlanan bіr programda, TRT arşivinden dinletilen bіr ses kaydının çözümü de yine ilk önce AYRAÇ okurları için yayınlanmaktadır.
 
İthaki Yayınları Kemal Tahir Kitapları Editörü Selçuk Aylar, kendisiyle yaptığımız szіrаşide, Kemal Tahir ’in müstear isimle yazdığı, gazete köşelerinde kalmış, unutulmuş metinleri, roman ve hikâyeleri okurla buluşturmaya devam edeceklerinin müjdesini verdi.
 
Kemal Tahir dosyasının hazırlanmasındaki destekleri için gazeteci büyüğümüz İskender Özsoy’a, akademisyen Sezai Coşkun’a ve Kemal Tahir Vakfı yöneticileri Ayşegül Durugün Karaköse ve Levent Karaköse’ye teşekkür ederiz.