Atatürk’ün Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünden Ne Anlıyorsunuz

Atatürk’ün Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünün Anlamı
Bağımsızlık Koşulsuz Milletindir Sözünün açıklaması
Egemenlik Şartsız Milletindir ne seslenmek

Egemenlik Koşulsuz Milletindir

Mustafa Kemal Atatürk, kurduğu cumhuriyetin, insanlar egemenliğine dayalı olduğunu kasten ve buna inanarak bu cümleyi söylemiştir.

Egemenlik Ulusundur Bağımsızlık bіr topluluğun, bіr devletin ülke üzerinde sahip olduğu tüm yetkilerdir, serbest edinmek, yetki sahibi elde etmek, hâkimiyet anlamlarına kazanç. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk egemenliğin halka ait bіr olgu olduğunu “Hakimiyet koşulsuz milletindir.” sözü ile açıklamıştır.

Türkiye ’de hakimiyet fikri Kanun-ı Esasi ile gündeme gelmiş, lаkіn kabul edilmesi Türkiye Büyük Irk Meclisi ’nin Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile olmuştur. Kanunda yer bahşedilen “Egemenlik kayıtsız şartsız ve sınırsız olarak ulusundur.” ilkesi ile halk ve yönetim adına yeni bіr dönem başlamıştır.

Yetki sahibi, özgür ve dominant bіr irk gelişime açıktır, geleceğe ümitli bakar, çünkü mücadele gösterecek gücü ve laf hakkı vardır. Egemenliğin millete ait olması, tüm bunları gerçekleştirebilecek bіr etraf yaratır, yönetimde söz sahibi olan, kendi kendini idare eden insanlar daha iyi temsil edilir ve ilerlemeye açıktır. Hâkimiyetin tek kişinin tekelinde olduğu zamanlar düşünüldüğünde bağımsızlık bütün anlamıyla bağımsızlık anlamına gelir. Yönetimde söz sahibi elde etmek bіr yandan her şeyi benimsemek zorunda bırakılan bіr halkın böylesine bіr asalet ile ödüllendirilmesi Mustafa Kemal liderliğinde gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal bіr konuşmasında “Huzurlu toplum, tehlikesiz toplum, insan kişiliğine saygılı toplum bütün milli egemenlikle sağlanır. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması, öyle ve öyle tam ve muhakkak anlamı ile milli egemenliğin sağlanması ile akıcılık kazanır. Bundan dolayı, hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de yardım noktası milli egemenliktir.” sözleri ile bu konuya verdiği önemi göstermiştir.