23 nisan 1920’de ne oldu kısaca

23 Nisan 1920 Türk milleti için dönüm noktası olmuştur. Şanlı Türk milletinin 23 Nisan tarihine yakın bіr tarihten ele alarak neler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Türk milleti için dönüm noktası olmuştur.
İstanbul işgal altında olmasından nedeniyle özgür savaşı burada verilemeyeceğine karar verilmiştir. Fikri kesinlik kazanması ile Anadolu ’da işe yarayacak kişilere bildiri gönderilerek Ankara ’da toplanılması istenmiştir. Mustafa Kemal İstanbul ’da yaşanan durumları yakından takipçisi olmuştur.
17 Mart 1920 ’de meclis konusunda genelgesini yayınlamıştır. Yeni idare tarzının belirlenmesi ülke için kurucu meclisin gerekliliğine hemfikir olunmuştur. Milli Mücadele yıllarında Ankara ulaşılması şiddet yer olarak görülmüştür.
22 Nisan 1920 tarihinde yapılan çağrı ile 23 Nisan 1920 günü 14.00 ’de merasim ve dualarla birlikte Meclis açıldı. Ilk Meclis açılması ile 90 mebusa, 125 devlet memuru, 53 asker, 53 din adamı ve dağıtılmış alanlardan çiftlik sahibi, hukukçu ile çalışmalarına başlamıştır. Demokrasi başlangıçta Meclis ’te yapılan tercih sonucunda Mustafa Kemal Meclis Başkanı seçilmesi ile olmuştur.
Cumhuriyetimizin kurulması ile Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Halk Meclisi ’nin kapılarını açması ile 23 Nisan ’ı çocuklara hediye etmiştir. Ulusal Hakimiyet Çocuk Bayramı olarak her sene 23 Nisan tarihinde kutlamalar yapılarak anılır.